Концепцията Бобат е ключова част от комплексната рехабилитация на деца с неврологични заболявания и увреждания - детска церебрална парализа (ДЦП), плексус брахиалис, ограничения в двигателните, сензорни, перцептивни и мисловни функции. Прилага се също при недоносени бебета и бебета с изоставане в двигателното си развитие.
Бобат е динамичен метод на лечение, който се актуализира непрекъснато с научни изследвания. Това е модел на мислене, анализ и партниране с родителя, който помага на децата да развият функционалния си капацитет и по-пълноценно да взаимодействат с обкръжаващата ги среда.
История на концепцията Бобат
Берта Бобат (физиотерапевт) и д-р Карел Бобат (психиатър и неврофизиолог) разработват концепцията Бобат през 1940-те във Великобритания във време, когато се е смятало, че не може да се направи много, за да се промени патологията или участието на хора с неврологични заболявания. Методът им се базира основно на невропластичност – способността на мозъка да се адаптира и да функционира по нови начини, създавайки нови невронни връзки. Наричат новия си модел на физиотерапия Невроразвитийно лечение (Neuro-Developmental Treatment, NDT).
„... изцяло нов начин на мислене, наблюдение,
интерпретиране на това, което прави пациента, а след това
адаптиране на техниките, за да се види и усети какво е
необходимо, възможно да постигнат. Ние не обучаваме в
движения, ние ги правим възможни.”
(Бобат, 1981)
Защо е толкова ефективна?
Основната цел на терапията Бобат е да се увеличи функционалният капацитет на детето, да се разнообразят дейностите, които то може да извършва, и да се насърчи в тази посока. По този начин адаптацията на детето към заобикалящата го среда ще се повиши, общуването му с хората ще се засили и то ще достигне максималното ниво на независимост, което може да има във всеки аспект от живота си.
Изгражда се индивидуален план за рехабилитация на всяко дете, който цели качествена функционалност, но никога за сметка на дейностите и участието на детето. Именно активното участие на детето е едно от основните предимства при Бобат. Провеждането на сесиите под формата на игрови дейности в обогатена среда осигурява участието на детето и повишава мотивацията, необходима за извършване на движението. Децата се учат чрез игра.
Прилагайки Бобат терапия подпомагаме за:
• Нормализиране на мускулния тонус
• Подобряване на моторния контрол
• Постигане на точни и целенасочени движения
• Подобряване на позата на тялото и равновесието
• Удължаване на стегнатите мускули, с което се намаляват спастичността и контрактурите
• Подобряване на функционалната независимост при извършване на ежедневни дейности
• Развиване на индивидуалния потенциал на детето
• Подобряване на сензорните, сетивни и мисловни функции
• Изграждане на интердисциплинарен подход на оценка, терапия и цялостна грижа за детето
Бобат терапията в Кабинет за рехабилитация на деца „Развитие потенциала на детето”
С годините концепцията Бобат се е утвърдила като ключова част от физиотерапията на неврологични заболявания и продължава да се развива и надгражда до ден днешен на база клинични наблюдения и анализ.
Екипът на Кабинет за рехабилитация на деца „Развитие потенциала на детето” прилага метода Бобат в индивидуалния план за рехабилитация на всички свои пациенти.
През 2022 г. главният ни физиотерапевт и основател на кабинета Христо Спасов успещно завърши единствения досега цялостен Бобат курс за деца правен в България. Обучението „The Bobath approach to the treatment of cerebral palsy and allied neurological conditions” се проведе от белгийската Бобат асоциация в рамките на 280 часа с водещ Patrick Algoet, Старши преподавател по метода Бобат.
Сертификацията от European Bobath Tutors Association (EBTA) ни дава правото официално да прилагаме Бобат терапия на деца.
„Това, което детето може да направи с малко
помощ е неговият потенциал”
(Бобат, 1978)